• Korça

Çelet “Akademia Verore”/ Tema: “Ballkani në rrënjët e studimeve gjuhësore, letrare, historike dhe etnografike”

Është çelur edhe për këtë vit Akademia Verore, një organizim që vjen si bashkëpunim mes universitetit “Fan Noli” të Korçës, Universitetit “Aristoteli” në Selanik, Universitetit të Veliko Tërnovo-s në Bullgari dhe Institutit Gëte në Tiranë, me mbështetjen e Ministrisë së Arsimit dhe Sportit. Ky bashkëpunim ka për qëllim të kthejë universitetin e Korçës në një qendër të studimeve të përbashkëta në rajonin e ballkanit.

Kjo strukturë e cila organizohet për të dytin vit rradhazi synon të sjellë në vëmendje “Akademinë e Re të Voskopojës”.

Akademia Verore do të zhvillohet nga data 7 deri në 17 maj ku do të referojnë personalitete të ndryshëm të botës akademike dhe tema për këtë vit është “Ballkani në rrënjët e studimeve gjuhësore, letrare, historike dhe etnografike”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *