• Kuriozitete

Misioni i parë për të “prekur” diellin zbulon sekretet e erës diellore

Një mision diellor që ka qenë në spirale më afër diellit për të zbuluar sekretet e tij, ka fluturuar mjaft afër sipërfaqes së yllit tonë për të bërë një zbulim kyç.

Të dhënat nga sonda diellore Parker kanë zbuluar burimin e erës diellore, një rrymë grimcash me energji që rrjedhin nga korona, ose atmosfera e jashtme e nxehtë e diellit, drejt Tokës.

Një nga motivimet kryesore pas misionit, i quajtur për astrofizikanin e ndjerë Eugene Parker dhe i nisur në vitin 2018 , ishte për të përcaktuar se si duket era ndërsa formohet pranë diellit dhe si i shpëton gravitetit të yllit.

Ndërsa sonda u afrua rreth 20.9 milion kilometra nga dielli, instrumentet e saj zbuluan struktura të imëta të erës diellore ku ajo gjeneron pranë fotosferës ose sipërfaqes diellore dhe kapën detaje kalimtare që zhduken sapo të shpërthejë era. nga korona.

Anija kozmike ishte projektuar posaçërisht për të fluturuar përfundimisht brenda 6.4 milion kilometra mbi sipërfaqen diellore, dhe në fund të vitit 2021, ajo u bë misioni i parë që “prek” diellin.

Era diellore është një rrjedhje e vazhdueshme e plazmës , e cila përmban grimca të ngarkuara si protone dhe elektrone. Fenomeni i gjerë përfshin gjithashtu një pjesë të fushës magnetike diellore dhe shtrihet përtej koronës, duke ndërvepruar me planetët dhe mediumin ndëryjor.

Ka dy lloje të kësaj ere. Era më e shpejtë diellore rrjedh nga vrimat në koronën në polet e diellit me një shpejtësi maksimale prej 800 kilometra në sekondë. Era më e ngadaltë diellore, e vendosur në të njëjtin rrafsh të sistemit diellor si Toka, rrjedh me një shpejtësi më të qetë 400 kilometra në sekondë.

Era e shpejtë diellore zakonisht nuk ndikon në Tokë. Por gjatë maksimumit të ciklit diellor, një periudhë 11-vjeçare gjatë së cilës aktiviteti i diellit rritet gradualisht, fusha magnetike e diellit rrotullohet. Ky rrokullisje bën që vrimat koronale të shfaqen në të gjithë sipërfaqen e diellit dhe të lëshojnë shpërthime të erës diellore direkt në drejtim të Tokës./ CNN

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *