• Kuriozitete

Pesë arsye shkencore pse deti është i mirë për shëndetin

Deti ka qenë gjithmonë një burim frymëzimi dhe relaksi për shumë njerëz, por përveç kënaqësisë që ofron, shkenca tregon se deti mund të sjellë përfitime të mëdha për shëndetin e njeriut.

Nga ngjyra e ujit deri tek përfitimet e zhurmës së valëve që përplasen në shkëmbinj, ja se si deti mund të bëhet një aleat i vërtetë i shëndetit.

Ngjyra blu- Një anketë e kryer në 2007-2008 në një kampion prej 600 individësh ekzaminoi efektin e ngjyrave blu dhe të kuqe. Nga ky studim doli se ngjyra e oqeanit dhe i qiellit, e lidhur me mjedise të hapura dhe panorama të gjera, gjeneron qetësi.

Bioklima e tij e veçantë- Një studim ka zbuluar se një klimë detare, e karakterizuar nga ajri i fortë dhe rrezatimi ultravjollcë i pandërprerë, ka veti të dobishme për traktin respirator. Megjithatë, këshillohet të shmangni këtë klimë nëse vuani nga dhimbje koke nga tensioni i muskujve. Në të njëjtën kohë, rajonet bregdetare përfshijnë një bioklimë relaksuese, qetësuese dhe me veti rigjeneruese që ndihmojnë në shërimin nga sëmundje të ndryshme, si sulmet në zemër, alergjitë sezonale, madje edhe neurozat depresive.

Valët- Tingulli i valëve që përplasen në shkëmbinj stimulon ndjesitë e mira, duke përfshirë serotoninën dhe dopaminën, dhe ndihmon në relaksimin e trurit.

Rilidhuni me tokën- Ecja zbathur përmirëson qarkullimin e gjakut, ndërton muskuj dhe forcon nyjet, krijon një lidhje të ndërgjegjshme me natyrën që mund të lehtësojë stresin.

Drita e diellit- Ekspozimi ndaj rrezeve të diellit rrit furnizimin me vitaminë D në trup. Shumica e rasteve të mungesës së vitaminës D janë për shkak të mungesës së ekspozimit në diell në natyrë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *