• Maliq

Zjarrvënie në fushën e Maliqit, rrezikohen sipërfaqet me grurë

Probleme me zjarrin në fushën e Maliqit. Të dielën u regjistrua një rast i zjarrvënies, në një kohë kur temperaturat vijojnë jenë mbi normalen. Vetë banorët kanë ndërhyrë fillimisht me mjete rethanore dhe më pas mjeti zjarrfikës për shuarjen e flakëve dhe izolimin e vatrës së zjarrit.

Reagimi i Bashkisë Maliq

“Kjo problematikë duhet të marrë fund sa më parë. Zjarri dëmton jo vetëm mikroflorën por edhe përbën një rrezik shumë të madh për të gjitha kulturat bujqësore e veçanërisht për grurin ende të pa korrur.Apel për kujdes maksimal nga të gjithë, por edhe për organet e policisë të shtetit në vënien para përgjegjësisë të shkakëtarve”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *