• Korça

Zgjedhjet në Universitetin e Korçës/ Nis fushata zgjedhore, një pjesë e kandidatëve të vetëm në garë

Çelet zyrtarisht fushata për zgjedhjet për autoritetet drejtuese dhe organet drejtuese në universitetin “Fan Noli” në Korçë. Një gjë e tillë është bërë me dije nga Artur Prifti, sekretar i Komisionit Institucional Zgjedhor, i cili tha se në këtë proces kanë të drejtën e votës 150 pedagogë dhe afro 3000 studentë.

Këtë vit ndryshe nga herët e tjera në dy prej katër fakulteteve që ka universiteti i Korçës, kandidatët janë në garë pa rivalë. I pyetur për këtë Prifti sqaron se për të qënë fitues kandidati duhet të sigurojë mbi 50% të votave.

E njëjta formulë është edhe për organet dhe autoritetet e tjera drejtuese të këtij universiteti, në rastet kur kandidatët janë të vetëm në garë. Zgjedhjet do të mbahen në datën 21 qershor.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *