• Maliq

Zanati i këpucarit/ Pasioni për zanatin e ka bërë 73-vjeçarin që të vijojë ta ushtrojë si profesion

Zanatin e këpucarit e ka ushtruar që prej viteve 1970. Lindor Llapa nga fshati Pirg i bashkisë Maliq, edhe pse sot është 73 vjeç, vijon të punojë ende në këtë zanat, të cilin e ka me pasion. Ne e vizituam atë në punishte ku na tregoi proceset e punës dhe sesi ai e ka mësuar këtë zanat.

Dikur thotë Lindori ishim 3 këpucarë në fshat dhe kërkesat e punës ishin të shumta. Përveç këpucëve e çizmave, ata bënin edhe çanta shkolle.

Ndërsa në ditët e sotme, Lindori kryen vetëm riparimin e këpucëve të dëmtuara. Punë ka ende, por jo me kërkesat e dikurshme thotë mjeshtri.

Këpucari thotë se ka ruajtur të gjitha veglat e punës.

Këtë zanat, ai ia ka trashëguar njërit prej djemve por thotë se brezi i ri nuk ka interes për zanatet e vjetra

Edhe pse nuk siguron të ardhura të mëdha përmes këtij zanati. Lindor Llapa thotë se nuk do të heqë kurrë dorë nga ky profesion.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *