• Lajme nga bota

Ushtria amerikane gjen mbetje ‘të rëndësishme’ nga tullumbacja spiune e Kinës

Ushtria amerikane ka marrë në dorë pjesë të rëndësishme nga rrëzimi i balonës së dyshuar kineze. Zyrtarët amerikanë thonë se balona në lartësi të madhe e kishte origjinën në Kinë dhe përdorej për vëzhgim, por Kina tha se ishte thjesht një aeroplan për monitorimin e motit që kishte humbur rrugën.

Ekuipazhet kanë qenë në gjendje të rikuperojnë mbeturina të rëndësishme nga vendi, duke përfshirë të gjitha sensorët prioritare dhe pjesët elektronike të identifikuara, si dhe pjesë të mëdha të strukturës”, tha Komanda Veriore e SHBA.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA, John Kirby, ka deklaruar se programi i mbikëqyrjes së Kinës, daton të paktën në administratën e Donald Trump, për të cilën ai tha se ishte i pavëmendshëm ndaj tij.

“Ai funksiononte gjatë administratës së mëparshme, por ata nuk e zbuluan atë. Ne e zbuluam, e gjurmuam. Dhe ne kemi studiuar me kujdes për të mësuar sa më shumë që të mundemi. Ne e dimë se këto balona vëzhgimi të PRC [Republika Popullore e Kinës] kanë kaluar mbi dhjetëra vende në kontinente të shumta anembanë botës, duke përfshirë disa nga aleatët dhe partnerët tanë më të afërt”, tha Kirby.

Që nga incidenti i parë, avionët luftarakë amerikanë kanë rrëzuar tre objekte të tjera në lartësi të mëdha mbi Alaskë, territorin Yukon të Kanadasë dhe liqenin Huron në kufirin SHBA-Kanada. Në sulmin e Liqenit Huron, raketa e parë Sidewinder e lëshuar nga avioni luftarak amerikan F-22 humbi objektivin e saj dhe shpërtheu në një vend të panjohur. Sipas raportimeve, raketa e dytë goditi objektivin. Balona e rrëzuar mbi Karolinën e Jugut u përshkrua nga zyrtarët si madhësia e tre autobusëve.

Objekti i dytë, mbi Alaskë, u përshkrua nga zyrtarët si madhësia e një “makine të vogël”. Objekti i tretë, mbi Yukon, ishte “cilindrik”. Dhe e katërta, mbi Michigan, thuhej se ishte “tetëkëndore” me fije të bashkangjitura. Çdo raketë Sidewinder kushton mbi 400,000 dollarë (330,000 £).

/rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *