• Gatime

Ushqimet më të mira për shëndetin e zemrës

Shëndeti i zemrës duhet jetë prioriteti juaj çdo ditë. Sëmundjet e zemrës janë shkaku kryesor i vdekjeve dhe shumë njerëz nuk po bëjnë mjaftueshëm për qenë të shëndetshëm. Shoqata Amerikane e Zemrës përditësoi udhëzimet e saj mbi një vit më parë dhe përfshiu disa njohuri se si ajo që hani dhe pini mund të ndikojë në shëndetin dhe mirëqenien tuaj kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës.

Megjithëse disa kërkime sugjerojnë se perimet nuk mund të parandalojnë sëmundjet e zemrës , shumica e ekspertëve nuk do të ishin dakord. Në fakt, një numër në rritje i ekspertëve rekomandojnë vazhdimisht të ndiqni dietën mesdhetare ose dietën DASH për të mbështetur zemrën tuaj. Sekreti është në ndryshimin e llojeve të peshkut, perimeve, drithërave të plota dhe ushqimeve të tjera që shijoni çdo ditë.

Salmon i egër

Sardelet

Arra, bajame

Farat Chia

Boronica

Kafe

verë e kuqe

Çaji jeshil

Qumësht soje

Çokollate e zezë

Brokoli

Lakrat e Brukselit

Vaji i ullirit

/rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *