• Raportime

Tuma e Kamenicës, e vetmja e këtij lloji në Shqipëri 

Tuma e Kamenicës është një nga tumat më të  mëdha e më të njohura deri më tani, ku janë evidentuar varre , skelete kockore , objekte arkeologjike si qeramikë, armë, stoli prej bronxi, hekuri , argjendi , ari, qelibari dhe kocke.

Ky vendvarrim prehistorik është monument kulture i llojit arkeologjik ku janë zbuluar rreth 425 skelete dhe 3600 objekte. Kjo tumë është më e madhja e gjetur jo vetëm në Shqipëri por edhe në Ballkan. Larmishmëria e objekteve  prehistorike janë  pasuri e patjetërsueshme e historisë ku tregohet jeta dhe vazhdimësia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *