• Lajme nga bota

Tërmeti në Siri dhe Turqi/ Shkon në mbi 41 mijë numri i viktimave! Dy persona shpëtohen pas 198 orësh nën rrënoja

Një javë pas tërmetit që gjunjëzoi Sirinë dhe Turqinë , numri i të vdekurve vazhdon të rritet. Deri më tani janë kofirmuar mbi 41 mijë, por nuk ka një vlerësim zyrtar se sa njerëz mund të jenë ende nën rrënoja. Megjithatë, mediat turke flasin për mbi 70,000 njerëz, përfshirë të rritur dhe fëmijë.

Damasku ka rënë dakord për hapjen e vendkalimeve ndërkohë, sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, njoftoi vendimin e presidentit sirian Bashar Al Assad për të hapur dy vendkalimet Bab Al Salam dhe Al Raee për të lejuar dërgimin në kohë të ndihmave humanitare.

“Sigurimi i ushqimit, mbrojtjes, strehimit, furnizimeve dimërore dhe furnizimeve të tjera shpëtimtare për miliona të prekur është jashtëzakonisht urgjente. Hapja e këtyre vendkalimeve për lehtësimin e aksesit humanitar, përshpejtimin e miratimeve të vizave dhe lehtësimin e udhëtimit, do të lejojë hyrjen e më shumë ndihmave, më shpejt”, tha Guterres.

Ndërkohë, dy persona u shpëtuan në provincën juglindore turke të Kahramanmaras pasi qëndruan nën rrënoja për 198 orë./ TGCOM

/rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *