• Lajme kombëtare

Tensionet në veri të Kosovës/ Vuçiç: Serbët nuk durojnë më!

“Në Kosovë, do të ndodhë diçka që nuk e kemi parë deri tani”, presidenti serb Aleksander Vuçiç bëri disa parashikime të zymta për situatën aktuale të cilën e përshkroi si më të vështirën deri më tani.

“Kam frikë nga destabiliteti, madje edhe nga konfliktet e mëdha, sepse e di që serbët nuk mund të durojnë më, përderisa kryeministri i Kosovës Albin Kurti ëndërron që të bëhet si presidenti ukrainas, Volodimir Zelensky”, deklaroi Vuçiç për televizionin serb, Pink.

Komentet e tij pasuan tensionet e rishfaqura në veri të Kosovës pasi policia ndihmoi kryetarët e rinj të porsazgjedhur shqiptarë të komunave me shumicë serbe Zveçan, Leposavic dhe Zubin Potok, të hynin në zyrat e tyre.

Kaq u desh që të shpërthente indinjata e popullsisë vendase dhe përplasjet me forcat e rendit. Vuçiç shtoi se ka komunikuar me zyrtarët europianë, të cilët i druhen një përshkallëzimi të ri pasi serbët, nga sa pohoi ai, patjetër do të protestojnë dhe do të kërkojnë kthimin e objekteve të tyre të uzurpuara.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *