• Korça

Temperaturat e larta, NJVKSH Korçë në ndihmë të komunitetit për përballimin e valës së të nxehtit

Për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve të përballojnë të nxehtin e këtyre ditëve, Njësia Vendore e Kujdesit Shëndetësor Korçë ka ngritur një çadër në zonën këmbësore të qytetit. Në kuadër të planit të masave për përballimin e valës së të nxehtit, gjatë këtij aktiviteti sensibilizues për komunitetin, është ofruar matja e tensionit arterial, oksigjenit dhe glicemisë falas për kalimtarët e rastit. Njëkohësisht janë shpërndarë edhe broshura informuese mbi kujdesin që duhet të tregojnë nga dielli të moshuarit dhe fëmijët.

Plani i masave i Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për përballimin e valës së të nxehtit parashikon vendosjen në gatishmëri të autoambulancave në zonat me fluks të lartë në qendrat e disa qyteteve për ardhjen në ndihmë të rasteve urgjente. Gjithashtu në zonat bregdetare dhe malore janë hapur 30 qendra shëndetësore verore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *