“Art, Zeje dhe Sport”. Programi që bëri bashkë nxënësit e gjashtë shkollave të bashkisë Maliq

Art Zeje e Sport, një program i ministrisë së Arsimit është zhvilluar nga Zyra artsimore e Maliqit. Një aktivitet ku mernin pjesë gjashtë shkolla të bashkisë maliq, nën moton “Zhvillojmë talentin, ushqejmë pasionin, ndjekim ëndrrën”. Një organizim ky që për drejtoren e zyrës arsimore Maliq, Gentiana Drabo  falë një pune të filluar prej muajit janar, … Continued

Bastet online/ Del projektiligji, fond garancie për fituesit dhe 15% e të ardhurave për sportin, artin, kulturën e inovacionin

Qeveria ka hedhur për konsultim publik projektiligjin për hapjen e basteve online. Sipas projektligjit, parashikohet vetëm rihapja online e basteve sportive, dhe jo të gjitha basteve siç kanë qenë më parë në pika fizike, ndërsa nga organizatorët do të kërkohet që të derdhin 15% të të ardhurave bruto për Fondin e Posaçëm, fond që do … Continued

Xhaka: Krenar që luaj për Zvicrën, por origjina ime është Kosova

Sukseset e arritura në vitet e fundit në futboll kanë bërë që përfaqësuesja e Zvicrës të jetë një atraksion më shumë për vendin në fjalë… i cili deri më tani mburrej me turizmin malor dhe çokollatat. Formacionit helvet i është deidkuar një dokumentar me titull “The Pressure Game”. Ky material, nuk është transmetuar I plotë por … Continued

Skënderbeu kërkon “arratinë”, duele interesante edhe në Kategorinë e dytë

Pas fitores së një jave më parë në shtëpi me ekipin e Tomorit Skënderbeu luan të shtunën një ndeshje aspak të lehtë ndaj Besëlidhjes në transfertë. Korçarët kërkojnë fitoren për të mos e lëshuar vendin e parë në renditje. Të njëjtën gjë kërkojnë edhe lezhjanët pasi çdo rezultat tjetër përveç fitores rrit rrezikun e qëndrimit … Continued