Rrjedhja e dokumenteve amerikane, Egjipti planifikonte furnizimin e Rusisë me 40,000 raketa

“Egjipti planifikonte fshehurazi të furnizonte Rusinë me 40,000 raketa”. Kështu thuhet në një pjesë të dokumenteve sekrete amerikane të zbuluara në shkurt dhe mars në Discord, një aplikacion chat-i i njohur. Në këto dokumente, të publikuara nga The Washington Post, përmblidhen bisedat e supozuara mes presidentit egjiptian Abdel Fattah El-Sisi dhe zyrtarëve të lartë ushtarakë egjiptianë, ndërsa … Continued

Publikohen në rrjetet sociale dokumentet sekrete të SHBA dhe NATO për luftën në Ukrainë, Pentagoni nis hetimet

Pentagoni ka nisur hetimet për një shkelje të raportuar të sigurisë ku disa dokumente që ofrojnë detaje të planeve të SHBA-së dhe NATO-s për të ndihmuar në përgatitjen e Ukrainës për një ofensivë kundër Rusisë, kanë dalë në platformat e mediave sociale. “Ne jemi të vetëdijshëm për raportet e postimeve në mediat sociale dhe Departamenti … Continued

Drejt SHBA, 22 mijë shqiptarë morrën vizë 10-vjeçare brenda 1 viti

Më shumë se 22,000 shqiptarë kanë marrë vizë 10 vjeçare për në SHBA. Shifra është bërë e ditur nga ambasada amerikane në Tiranë duke saktësuar se kjo shifër përbën dy herë më shumë se çdo vit tjetër. Sot, 31 mars, bëhet një vit që kur Ambasada e SHBA nisi lëshimin e vizave 10-vjeçare joemigruese për … Continued