Gabriel Escobar vjen sot në Tiranë, takime me Ramën, Begajn e Alibeajn

I dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar pritet të mbërrijë këtë të martë (11 prill) në Tiranë. Gjatë kësaj vizite, e cila vjen dy ditë para nisjes së fushës elektorale, Escobar do të qëndrojë dy ditë në kryeqytet, ku pritet që të zhvillojë takime me zyrtarët e lartë. … Continued

Rama: Brenda 1 viti paga mesatare 900 euro! Mësuesit nga 75-100 mijë lekë në bazë të kategorive, pedagogëve u rritet me 20 %

Qeveria ka dakordësuar sot projektligjin për reformën e re të pagave ku do të përfitojnë të gjithë sektorët e administratës dhe jo vetëm. Nga rritja e pagave do të preket mjekët dhe infermierët, zjarrfikësja, siguria, policia e shtetit, ushtarakët, administrata qendrore, mësuesit etj. ku rritja bazë e rrogës është bërë sipas kategorive. Kryeministri Edi Rama … Continued

Rama takon presidenten greke, flasin për “çështjen e detit” në Hagë

Çështja e detit ka qenë kryefjala e takimit mes Kryeministrit Edi Rama dhe Presidentes greke, Katerina Sakellaropoulou. Teksa zgjidhja e çështjes së detit ka shkuar në Gjykatën e Hagës dhe pritet që kjo e fundit të japë një zgjidhje, Kryeministri ka deklaruar se “dakordësia për të drejtuar një palë të tretë në raport me çështjen e … Continued