Operacioni policor “Midnight 7”. Vihen në pranga 4 shtetas

Finalizohet operacionin policor i koduar “Midnight 7”, si rezultat i së cilit janë vënë nën pranga 2 shtetas që transportonin kundrejt fitimit, me 2 automjete, 4 emigrantë të paligjshëm dhe nuk iu bindën urdhrit të punonjësve të Policisë për të ndaluar. Në pranga kanë rënë edhe 2 shtetas të tjerë, të cilët kontrollonin rrugën, me … Continued

Hidhet shorti/ 36 drejtuesit e parë të Policisë që do i nënshtrohen vetingut

Ka nisur procesi i vettingut në Policinë e Shtetit, ku Agjencia e Mbikëqyrjes Policore ka zhvilluar procedurën e hedhjes së shortit  për vlerësimin e punonjësve të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe AMP-së. Të pranishëm gjatë hedhjes së shortit ishin edhe ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, kreu i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku, kreu … Continued

Mosdeklarimi në kufi. Sekuestrohen mallra kontrabandë dhe para

Policia Kufitare ka goditur dy raste të mosdeklarimit në kufi duke sekuestruar mallra kontrabandë dhe para. Në aksin rrugor Pustec Korçë është finalizuar operacioni Skip për goditjen e kontrabandës së mallrave duke u kapur 2 shtetas duke transportuar me dy automjete mallra ushqimore të kontrabanduara. Gjithashtu nën pranga është vënë edhe një doganier i Pikës … Continued

Kapshticë/Policia Kufitare godet një tjetër rast të mosdeklarimit të të hollave në kufi.

Sekuestrohen 15 580 euro. Procedohet penalisht poseduesi, i cili nuk i deklaroi në kufi, siç e përcakton ligji. Shërbimet e Stacionit të Policisë Kufitare Kapshticë, në bashkëpunim me FRONTEX-in dhe autoritetet doganore, në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, në kuadër të kontrolleve të shtuara, në dalje të Republikës së Shqipërisë, gjatë … Continued

Kapen 118 kg drogë në Kapshticë. Operacioni “Itinerari”, në pranga dy rumunë

Finalizohet operacioni policor i koduar “Itinerari”, për goditjen e një tjetër rasti të tentativës për trafikim të lëndëve narkotike. Operacioni u zhvillua nga shërbimet e Policisë Kufitare Kapshticë, në bashkëpunim me ata të DVP Korçë dhe autoritetet doganore. Sekuestrohen 118 kilogramë lëndë e dyshuar narkotike kanabis. Vihen në pranga 2 shtetas rumunë që tentuan ta … Continued

Policia Rrugore Korçë. Kontrolle intensive në të gjitha akset rrugore të qarkut, për parandalimin e aksidenteve

Policia Rrugore Korçë vijon kontrollet intensive në të gjitha akset rrugore të qarkut, për parandalimin e aksidenteve dhe për rritjen e parametrave të sigurisë rrugore. Nga ana e këtij sektori vijon monitorimi i akseve rrugore, për të shmangur përfshirjen e përdoruesve të rrugës, në ngjarje rrugore. Burime nga Drejtoria Vendore e Policisë Korçë, bëjnë me … Continued

Finalizohet operacioni policor “Tarifa”. Arrestohet 19 vjeçari, shpallet në kërkim një shtetas

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Pogradec, në bashkëpunim me shërbimet e Sektorit të Policisë Rrugore të Drejtorisë Vendore të Policisë Korçë, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Tarifa”, si rezultat i të cilit u godit një tjetër rast i veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj, kundrejt fitimit, për kalim të … Continued

Ndryshon Kodi Rrugor, synohet ulja e numrit të aksidenteve

Parlamenti miratoi të enjten (16 mars) ndryshimet në Kodin Rrugor në Republikën e Shqipërisë, me synimin për të ulur numrin e aksidenteve automobilistike që kanë shqetësuar opinionin kohët e fundit. Mes debatesh në Kuvend, ndryshimet u miratuan me 101 vota pro, ndërsa 1 votë ishte abstenim dhe 6 kundër. Kodi i ri parashikon heqjen e … Continued