Akuzat për krime lufte, nis sot gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së! Thaçi, Veseli, Jakupi dhe Selimi në paraburgim që prej 2020

Pas 3 vitesh paraburgim, në Gjykatën Speciale në Hagë fillon sot (3 prill) procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi, të akuzuar për krime lufte. Seanca nis në orën 09.00, ku Zyra e Prokurorit të Specializuar ka 5 orë në dispozicion për të paraqitur deklaratën hyrëse dhe … Continued

Rama takon presidenten greke, flasin për “çështjen e detit” në Hagë

Çështja e detit ka qenë kryefjala e takimit mes Kryeministrit Edi Rama dhe Presidentes greke, Katerina Sakellaropoulou. Teksa zgjidhja e çështjes së detit ka shkuar në Gjykatën e Hagës dhe pritet që kjo e fundit të japë një zgjidhje, Kryeministri ka deklaruar se “dakordësia për të drejtuar një palë të tretë në raport me çështjen e … Continued