Akuzat për krime lufte, nis sot gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së! Thaçi, Veseli, Jakupi dhe Selimi në paraburgim që prej 2020

Pas 3 vitesh paraburgim, në Gjykatën Speciale në Hagë fillon sot (3 prill) procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi, të akuzuar për krime lufte. Seanca nis në orën 09.00, ku Zyra e Prokurorit të Specializuar ka 5 orë në dispozicion për të paraqitur deklaratën hyrëse dhe … Continued

Mbi 2 mijë gra çojnë Zvicrën para Gjykatës Europiane

Më shumë se 2 mijë gra po e detyrojnë qeverinë zviceriane të përballet me Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut duke pretenduar se politika e kësaj të fundit mbi ndryshimet klimatike po kërcënonte jetët dhe shëndetin e tyre. Kjo është hera e parë që Gjykata Europiane do të dëgjojë një çështje për ndikimin e … Continued