Gabriel Escobar vjen sot në Tiranë, takime me Ramën, Begajn e Alibeajn

I dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar pritet të mbërrijë këtë të martë (11 prill) në Tiranë. Gjatë kësaj vizite, e cila vjen dy ditë para nisjes së fushës elektorale, Escobar do të qëndrojë dy ditë në kryeqytet, ku pritet që të zhvillojë takime me zyrtarët e lartë. … Continued

Escobar: Zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi, duhet të nisë menjëherë

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka deklaruar se Kosova dhe Serbia duhet të nisin menjëherë të zbatojnë Marrëveshjen drejt normalizimit të raporteve. Gjatë një diskutimi virtual me gazetarë, Escobar tha se marrëveshja e arritur më 18 mars, në Ohër të Maqedonisë së Veriut, është “në të gjitha … Continued