• Gatime

Supë me kungulleshka dhe kastravec

Perberesit:

2 kungulleshka

2 kastravecë

500 gr kos

Koper

Nenexhik

4 lgj vaj ulliri

Kripë, piper i zi

Piper i kuq

Pergatitja:

Vendosim fillimisht një tenxhere me ujë të vlojë, shtojmë më pas pak kripë dhe vendosim fetat e kungulleshkave me gjithë lëkurë të ziejnë për 5-7 minuta.

Ndërkohë qërojmë kastravecin dhe e presim në copa të vogla. Grijmë gjethet e nenexhikut dhe të koprës.

Vendosim më pas në një enë përbërësit e thatë: kastarvec, kungulleshkat, erëza, kripë dhe piper.

Më pas shtojmë kosin dhe vajin e ullirit. I kalojmë të gjithë përbërësit në blender dore dhe e kthejmë supën në krem.

E servirim më pas supën e ftohtë duke e dekoruar me disa feta të holla kastraveci dhe disa degë koperi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *