• Korça

Sport në natyrë/ Qytetarët korçarë ngjiten në Moravë për ajër të pastër dhe ushtrohen tek këndi gjimnastikor

Qyteti i Korçës njihet si një qytet sportdashës dhe kjo traditë vijon edhe sot të ndiqet. Dhjetra qytetarë ngjiten që herët në mëngjes në malin e Moravës për ecje ose vrap ndërsa ushtrohen edhe tek këndi gjimnastikor rrëze malit. Kjo është një mundësi e mirë shprehen qytetarë të çdo grumoshe, për të pasur një jetë të shëndetshme.

Moshat e thyera thonë se të rinjtë duhet të merren më tepër me sport pasi është diçka pozitive që i bën mirë trupit e mëndjes si dhe i largon nga veset e këqija.

Në këtë kënd janë vendosur disa module force duke përfshirë paralelet dhe mjete të tjera për stërvitje. Në qytetin e Korçës një kënd tjetër ndodhet tek Parku Rinia, i cili gjithashtu frekuentohet edhe për vrap duke qenë se ka dhe një pistë të posaçme për të ushtruar këtë sport.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *