• Korça

Situata në Kapshticë/ Pritet shtim i lëvizjeve në fundjavë, merren masa për të përballuar fluksin

Të hënën në shtetin Helen festohet Agios Pnevmatos, e hëna e frymës së shenjtë, ajo që njihet ndryshe si Pashka e dytë dhe si festë zyrtare, është ditë pushimi. Kjo pritet të sjellë një shtim të lëvizjeve në pikat doganore nga emigrantët që do të udhëtojnë drejt Shqipërisë për të kaluar 3 ditët e pushimit në atdhe.

Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit në Korçë bën me dije se gjatë datës 31 maj kanë hyrë drejt shtetit shqiptar nga pika doganore e Kapshticës, 1755 shtetas ndërsa në dalje janë regjistruar 2255 shtetas. Sa i takon ditës së djeshme, ka një shtim të numrit të shtetasve që kanë hyrë drejt Shqipërisë, duke shkuar në 2075 ndërsa në dalje janë regjistruar 2253 shtetas.

Po e njejta situatë paraqitet edhe në pikën e kalimit kufitar në Qafë Thanë, ku gjatë datës 31 maj, kanë hyrë 1725 shtetas dhe kanë dalë 2016, ndërsa data 1 qershor ka shënuar një shtim të lëvizjeve, ku përmes kësaj pike janë regjistruar 2423 shtetas në hyrje dhe 2165 në dalje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *