• Korça

“Shpirti i Ballkanit”, edicioni i 6-të/ Festivali më i madh në rajon që promovon kulturën ballkanike

Këtë fundjavë do të mbahet në Korçë “Shpirti i Ballkanit”, festivali më i madh në rajon që promovon kulturën ballkanike, që këtë vit vjen në edicionin e tij të 6-të. Grupet e ftuara do të sjellin traditën e tyre, vallzimin dhe melodinë ballkanike.

Risi e këtij edicioni është pjesmarrja e orkestrave dhe ansambleve nga vende të ndryshme të ballkanit.

Performancat e grupeve muzikore dhe ansamblet do të takohen në pazarin e vjetër, mbrëmjen e 25 majit.

Ky festival organizohet nga bashkia Korçë dhe Qendra e Kulturës dhe Inovacionit me qëllim ruajtjen dhe promovimin e trashëgimisë jomateriale si dhe nxjerrjen në pah të vlerave që mbart rajoni i Ballkanit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *