• Lajme nga bota

Shpërthime në Rripin e Gazës, Izraeli nis sulmet ajrore

Izraeli thotë se goditi objektivat që i përkisnin grupit militant palestinez Hamas në Libanin jugor dhe nisi një seri sulmesh ajrore në Gaza në orët e para të mëngjesit të së premtes, sipas Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF).

Media e lajmeve Al-Manar, e mbështetur nga grupi militant libanez Hezbollah, raportoi se tre sulme izraelite kishin goditur një zonë të hapur në rajonin e Tirit dhe se avionët izraelitë duket se janë larguar nga hapësira ajrore libaneze.

Lëshimet erdhën disa orë pasi dhjetëra raketa u hodhën nga Libani në territorin izraelit, një veprim që ushtria izraelite fajësoi militantët palestinezë.

Hamasi u përgjigj në një deklaratë, duke dënuar sulmet dhe duke shprehur “solidaritet me popullin libanez”. Në një deklaratë të veçantë, ajo dënoi gjithashtu sulmet e Izraelit në Rripin e Gazës.

Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se një spital për fëmijë në qytetin e Gazës u godit dhe u dëmtua nga sulmet izraelite, duke shqetësuar pacientët e vegjël brenda. “Kjo nuk është hera e parë që objektet shëndetësore janë vënë në shënjestër dhe është e papranueshme”, shtoi ministria në një deklaratë.

Disa orë përpara sulmeve të IDF-së në Gaza, kryeministri Benjamin Netanyahu paralajmëroi Izraelin se “do të godiste armiqtë dhe ata do të paguajnë një çmim për çdo akt agresioni”.

Shkëmbimi i zjarrit vjen ndërsa pas zemërimit në të gjithë rajonin për bastisjet e policisë izraelite në xhaminë al-Aksa, një nga vendet më të shenjta të Islamit, në Jerusalem.

/korca.rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *