• Korça

Shoqëritë e bashkëpunimit bujqësor/ Krijimi i tyre një domosdoshmëri për Qarkun Korçë

Krijimi i shoqërive të bashkëpunimit bujqësor është një domosdoshmëri. Kështu e cilëson atë Vullnet Gjolla, drejtor i Agjencisë Rajonale të Ekstensionit Bujqësor në Korçë ndërsa thotë se fermerët duhet të bashkëpunojnë me njëri-tjetrin për të sjellë produktivitet të lartë. Gjolla thotë se kjo do të vijë në ndihmë edhe për shitjen e prodhimit duke mos ngelur më stok dhe duke siguruar të ardhura më të larta për fermerin.

Në Qarkun Korçë janë rreth 43 mijë familje fermere që merren me prodhimin e produkteve bujqësore e blegtorale.

1 koment

  1. Luiza Grazhdani

    Mendoj se krijimi i ketyre shoqerive eshte ceshtje immediate.Por realizimi do te jete i veshtire.Pa nderhyrjen e grupeve negiciatore te besueshme veshtire eshte.
    Shteti duhet ti paraprije me pregatijen e nje dokumentacioni ligjor te garantuar ne marredheniet e reja qe do te krijohen.
    Kjo reforme kerkon te behet nga profesioniste te mire dhe qytetare me integritet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *