• Kuriozitete

Shenjat paralajmëruese që tregojnë se keni qarkullim të keq të gjakut në trup

Duart dhe këmbët e ftohta janë një shqetesim i zakonshëm dhe janë gjithashtu shenja treguese se keni qarkullim të dobët të gjakut. Shkaktohet nga gjaku që lufton për të arritur në gjymtyrë për shkak të ngushtimit të enëve të gjakut.

Si rezultat, duart dhe këmbët mund të ndjehen të ftohta, të duken blu ose vjollcë kur jeni ulur dhe të zbehta ose të bardha kur jeni shtrirë.

Të sëmurët mund të përjetojnë gjithashtu mpirje ose shpime në ekstremitetet e tyre dhe kur ecin.

E njohur si arteroskleroza, arteriet e bllokuara shkaktohen nga grumbullimi i materialit yndyror në arterie mund të çojnë në sëmundje të zemrës, një sulm në zemër ose goditje në tru.

Mund të jetë e vështirë të dallosh nëse thjesht je i prirur për t’u ftohur gishtat e këmbëve dhe lëkurë të thatë apo nëse kjo është një shenjë paralajmëruese e diçkaje më serioze.

Plagët afatgjata që nuk shërohen brenda dy javësh janë me shumë mundësi një shenjë e qarkullimit të dobët.

Zakonisht zhvillohen në pjesën e brendshme të këmbës, midis gjurit dhe kyçit të këmbës dhe mund të shkaktojnë dhimbje, kruajtje dhe ënjtje në këmbën e prekur.

Ata me kushte mjekësore si diabeti, kolesteroli i lartë dhe obeziteti janë më të ndjeshëm ndaj qarkullimit të dobët, por mund të ndikojë në çdo moshë.

Njerëzit me diabet gjithashtu vuajnë nga ulçera në këmbë dhe këmbë për shkak të mungesës së qarkullimit dhe dëmtimit të nervave të shkaktuar nga nivelet e larta të sheqerit në gjak.

Mbajtja e një diete të shëndetshme, mbajtja e një peshe të shëndetshme dhe një ekuilibër i mirë midis stërvitjes dhe pushimit të këmbëve do të ndihmojë në parandalimin e rishfaqjes së ulcerave.

Ndjenja e marramendjes në mënyrë të pashpjegueshme, humbja e ekuilibrit dhe harresa janë simptoma që lidhen më shpesh me një dëmtim të trurit, tumor apo edhe Alzheimer.

Por mund të jetë gjithashtu një shenjë se gjaku i mjaftueshëm po shkon në tru.

Nëse keni qarkullim të keq dhe mungesa e gjakut po arrin në tru, truri do të fillojë të reduktojë disa funksione, duke përfshirë kujtesën dhe ekuilibrin.

Lëvizja nxit qarkullimin e shëndetshëm pasi muskujt tuaj ndihmojnë në hapjen e venave tuaja, gjë që shkakton rrjedhje më të mirë të gjakut.

/rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *