• Korça

Shëndeti oral i fëmijëve / Fushata sensibilizuese në shkolla për të pasur dhëmbë të fortë

Shërbimi stomatologjik vijon kontrollet në çdo shkollë publike të sistemit 9-vjeçar. Në kudër të fushatave sensibilizuese, mjeket stomatologe e vendosën theksin tek konsumimi i ushqimit të shëndetshëm dhe pastrimi i dhëmbëve rregullisht.

Nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Sevasti Qirjazi” u shprehën se dhëmbët i lajnë rregullisht, si një ndër hapat kryesorë për një shëndet të mirë.

Pas bisedimit me mjeket stomatologe, nxënësit përcollën njëzëri mesazhe të rëndësishme mbi kujdesin oral.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *