• Korça

Rriten rastet me infeksionin pertus, 8 raste me kollë të mirë në Korçë

Rriten rastet e fëmijëve me kollë të mirë në Korçë. Gjatë këtij muaji janë evidentuar 8 raste të moshave nga 0 në 12 muaj:

Në kalendarin shqiptar të vaksinimit përfshihen vaksinat kundër kësaj sëmundje në moshat 2, 4 dhe 6 muaj, si dhe në moshën 2 dhe 5 vjeç. Rado bën të ditur se ata fëmijë që kanë kryer vaksina joqelizore të blera jashtë shtetit janë më pak të mbrojtur nga kolla e mirë:

Mjekët bëjnë apel për kujdes të shtuar për fëmijët dhe paraqitjen te mjeku në rast të shfaqjes së simptomave.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *