• Lajme nga bota

Rrëzimi i objektit në hapësirën ajrore kanadeze, Pentagoni: Udhëtoi pranë bazës ushtarake, përbënte kërcënim

Ushtria amerikane ka rrëzuar një tjetër objekt fluturues mbi hapësirën ajrore të Amerikës së Veriut, mbi liqenin Huron në Michigan. Lajmi u bë me dije nga guvernatorja e shtetit, Gretchen Whitmer, e cila deklaroi se ushtria amerikane reagoi me shpejtësi dhe në mënyrë të sigurt. “Jam e lumtur të raportoj se është hequr me shpejtësi, në mënyrë të sigurt,” tha Whitmer.

Objekti i paidentifikuar në lartësi të madhe, i përshkruar si një “strukturë tetëkëndore” me vargje të lidhura me të, kuptohet se ishte i njëjti objekt që u kap nga radarët mbi Montana të shtunën. Në momentin që u godit nga një raketë e lëshuar nga avionët luftarakë F-16, objekti kishte fluturuar nëpër rajonin e Liqeneve të Madhe në 20,000 këmbë, një lartësi që mund të kishte paraqitur rrezik për avionët civilë.

Pentagoni tha se objekti dukej se kishte udhëtuar pranë objekteve ushtarake amerikane dhe përbënte një kërcënim për aviacionin civil, si dhe ishte një mjet i mundshëm për mbikëqyrje.

Gjenerali i forcave ajrore amerikane që mbikëqyr hapësirën ajrore të Amerikës së Veriut, tha se objekti mund të ketë rënë në ujërat kanadeze.

Personeli ushtarak i pajisur me pajisje speciale zhytjeje të dizajnuara për ujërat ekstreme të ftohta të liqenit Huron pritej të dislokohej shpejt për të kërkuar pjesë të objektit të shkatërruar. Deri më tani, nuk ka asnjë inteligjencë se kush e kontrollonte strukturën ose nëse ajo ishte e përfshirë në të vërtetë në ndonjë aktivitet spiunazhi.

Oktagoni ishte objekti i katërt fluturues i paidentifikuar që u rrëzua nga avionët luftarakë amerikanë ose kanadezë këtë muaj. Vala e jashtëzakonshme e ndërhyrjeve ushtarake filloi më 4 shkurt kur një tullumbace e madhe u rrëzua në brigjet e Karolinës së Jugut. Ky objekt u pretendua nga Kina, megjithëse Pekini ka këmbëngulur se ishte i përfshirë në kërkime të pafajshme të motit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *