• Devoll

Rikonstruktohet shkolla “Myrteza Sala” Bilisht/ Ofron standardet më të mira bashkëkohore për 400 nxënës të ciklit fillor

Rreth 400 nxënësit e shkollës fillore “Myrteza Sala” në qytetin e Bilishtit tashmë zhvillojnë mësimin në kushte shumë herë më të mira. Kjo falë një investimi nga Ministria e Arsimit dhe Sportit për rikonstruksionin total të godinës së kësaj shkolle.

Godina e ndërtuar që në fillim të viteve 70 kishte nevojë për ndërhyrje pasi me kalimin e viteve ishte amortizuar.

Shkolla iu nënshtrua një rikonstruksioni total duke përfshirë edhe termoizolimin e godinës, sistemin e ngrohjes, rikonceptimin e sheshit përpara shkollës si dhe terrenet sportive bashkë me palestrën.

Investimi në vlerën e 108 milion lekëve nga Ministria së Arsimit dhe Sportit në bashkëpunim me Bashkinë Devoll bëri të mundur që shkolla të ofrojë standardet më të mira bashkëkohore për nxënësit dhe mësuesit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *