• Kuriozitete

Qytetet ‘më të mira’ në botë për transportin publik

Bota jonë dominohet gjithnjë e më shumë nga qytete që rriten nga dita në ditë, dhe gjithnjë e më shumë prej nesh po kuptojnë se trafiku i makinave është stresues për qytetet tona dhe planetin.

Në këtë kontekst, trenat, autobusët dhe tramvajet janë heronjtë e qytetareve që fjalë për fjalë mund të “shpëtojnë” botën nga kaosi i trafikut dhe ndotja.

Evropa dhe Azia dominojnë një listë të re të qyteteve më të mira në botë për transport publik.

Time Out, botuesi i udhërrëfyesve globalë, anketoi 20,000 njerëz në 50 qytete për të zbuluar se si ndihen ata për sistemet e tyre lokale të transportit masiv.

Dhjetë te parat nga 19 qytetet e listuara gjithsej përbëhet tërësisht nga destinacionet në Azi dhe Evropë, me Berlinin në vendin e parë.

Renditja më e lartë nga Amerika e Veriut është qyteti i Nju Jorkut i cili renditet në vendin e 15-të.

Qytetet më të mira në botë për transport publik

Berlin, Gjermani

Pragë, Republika Çeke

Tokio, Japoni

Kopenhagë, Danimarkë

Stokholm, Suedi

Singapor

Hong Kong

Taipei, Tajvan

Shanghai, Kinë

Amsterdam, Holandë

Londër, MB

Madrid, Spanjë

Edinburg, Britani e Madhe

Paris, Francë

New York City, SHBA

Montreal, Kanada

Çikago, SHBA

Pekin, Kinë

Mumbai, Indi

/rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *