• Maliq

Qendra komunitare në Rëmbec/ Përfundon faza e parë për rikonstruksionin e godinës

Qendra komunitare në fshatin Rëmbec iu nënshtrua rikonstuksionit për ta kthyer atë në funksion të banorëve. Punimet e fazës së parë tashmë kanë përfunduar e më pas kjo qendër do të ketë disa funksione, për zhvillimin e aktiviteteve të ndryshme, për zhvendosjen në të të qendrës shëndetësore të fshatit si edhe si një qendër ditore për moshën e tretë.

Vetë banorët tregojnë se kanë nostalgji për kohën e shkuar kur në vatrën e kulturës zhvilloheshin aktivitete dhe shprehen të kënaqur që kjo godinë do të rikthehet në identitet.

Rehabilitimi i godinës është bërë i mundur falë një investimi nga fondet e vetë bashkisë Maliq ndërsa është parashikuar edhe rehabilitimi i hapësirën së jashtme, për ta kthyer në një lulishte, sikurse ka qenë dikur. Në godinë është ruajtur edhe një ndër elementët murale të së shkuarës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *