• Korça

Qarkullimi në pikat kufitare, rritet fluksi i hyrjeve në Kapshticë e Qafë Thanë

Muaji Gusht shënon rritje të numrit për personat që hyjnë drejt Shqipërisë nëpërmjet pikave të kalimit kufitar tokësor me Greqinë dhe Maqedoninë e Veriut. Burime zyrtare nga Drejtoria e Kufirit dhe Migracionit bëjnë të ditur se vetëm gjatë 48 orëve të fundit nga pika e kalimit kufitar në Kapshticë kamë hyrë 7570 shtetas drejt vendit tonë, ndërsa ky numër paraqitet më  i lartë në pikën e kalimit kufitar të Qafë Thanës ku kanë hyrë 12 073 shtetas.

Në të dyja këto pika kufitare punohet duke alternuar numrin e sporteleve për të menaxhuar fluksin dhe për të mos krijuar radhë dhe pritje të qytetarëve. Nga sa vihet re shqiptarët e Maqedonisë së Veriut i drejtohen bregdetit shqiptar  për të pushuar përgjatë muajit Gusht. Pritet që numri i hyrjeve por edhe i daljeve të rritet edhe më shumë në ditët e ardhshme, pasi janë të shumtë edhe shtetasit shqiptarë të cilët zgjedhin që pushimet ti kalojnë në shtetet fqinje apo edhe më larg.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *