• Pustec

Pusteci çel sezonin turistik/ Nën një atmosferë festive Pusteci është gati për të pritur turistë

Bashkia Pustec ka çelur zyrtarisht sezonin turistik veror përmes një ceremonie të veçantë ku janë afishuar kulinaria karakteristike si dhe vlerat e trashëgimisë kultutore, historike dhe etnografike të zonës. Pusteci tashmë është gati për të pritur turistë vendas e të huaj.

Për kryetarin e bashkisë Pustec kjo zonë ka resurse të patjetërsueshme dhe mbi të gjitha një natyrë të gjithën për tu eksploruar. Ndaj edhe për këtë pritet që këtë vit numri i turstëve të vijë në ritje.

Për operatorët turistikë, Pusteci është drejt plotësimit edhe me ambjente akomoduese për turistët veç kulinarisë tradicionale që është tepër e veçantë. Por bashkia sipas tyre duhet të japë më shumë mbështetje për zhvillimin e turizmit.

Për të pritur turistët në këtë sezon në Pustec zhvillojnë aktivitetin 13 shtëpi pritëse dhe katër hotele, me një total prej 122 vende akomodimi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *