• Korça

Proza tregimtare greke/ Botimi antologjik dhe bibliografik nga Stavri Dajo

Botimi antologjik dhe bibliografik Proza tregimtare greke nga autori Stavri Dajo është promovuar në mjediset e bibliotekës Thimi Mitko në praninë e personaliteteve të jetës publike dhe profesorëve të universitetit Fan Noli të Korçës. Janë 78 shkrimtarë me 92 tregime të cilat janë përkthyer nga profesori i Institutit të Studimeve Balkanologjike në Selanik dhe kolegjit universitar Logos në Tiranë, Stavri Dajo, i cili thotë se i është dashur të përballet me dy sfida në këtë punë voluminoze.

Ky botim ka një rol të rëndësishëm në promovimin e mirëkuptimit dhe tolerancës mes kulturave të ndryshme.

Stavri Dajo është një figurë e rëndësishme në letërsinë shqipe dhe greke, si studiues, përkthyes dhe intelektual i njohur në fushën e studimeve ballkanike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *