• Korça

Prodhimi i mollës në Burimas/ Fermerët nuk gjejnë treg shitje për mollën e cilësisë së dytë

Fermerët e fshatit Burimas po hasin vështirësi në gjetjen e tregut të shtijes së mollëve të cilësisë së dytë. Ndërsa ajo e cilësisë së parë ëshrë grumbulluar nga frigoriferët, një sasi e ngelur e mollës, e cila u dëmtua nga breshëri, po u ngelet pa shitur. Sipas tyre, problemi qëndron tek mungesa e tregut, kjo e ndikuar edhe nga molla e importuar e cila tregëtohet më lirë.

Një zgjidhje alternative për tan ë këtë situatë, është shitja e prodhimit për lëng.

Në lidhje me këtë shqetësim, fermerët e kanë adresuar problematikën edhe në Ministrinë e Financave dhe atë të Bujqësisë dhe janë në pritje të një zgjidhje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *