• Gatime

Pite e mbushur me mish pule dhe perime

PËRBËRËSIT: 2 pite të gatshme, 1 lugë gjelle vaj ulliri, fileto pule, rozmarinë dhe majdanoz i freskët, kripë, piper i zi, ⅓ filxhan gjalpë, 1 thelb hudhër, 1 qepë, qumësht dhe perime.


PËRGATITJA: Ngrohni furrën në 220 gradë C. Vendosni 1 pite në një tavë të thellë dhe bëjini disa vrima me pirun. Piqeni në furrën e parangrohur për 5 minuta, pastaj hiqeni dhe vendoseni mënjanë të ftohet. Ngrohni vajin në një tigan dhe skuqni fileton e pulës të marinuar më parë me rozmarinë, majdanoz, kripë dhe piper. Lëreni të gatuhet deri sa mishi të marrë ngjyrë kafe të artë. Vendosni mishin mënjanë dhe në të njëjtin tigan shkrini gjalpin, hidhni brenda hudhrën dhe lëreni të gatuhet rreth 30 sekonda. Shtoni qepë, kripë, piper dhe gatuajeni derisa qepa të jetë e tejdukshme, rreth 5 minuta. Shtoni pak miell derisa të trashet përzierja. Shtoni pak qumësht duke e përzier vazhdimisht. Hiqeni nga nxehtësia pasi përzierja fillon të trashet. Priteni mishin e pulës në copa dhe përzieni me perimet deri sa të kombinohen. Hidhni përzierjen e perimeve me mish në piten e pjekur . Vendoseni në furrë dhe piqeni derisa të marrë ngjyrë kafe të artë, 30 – 40 minuta.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *