• Korça

Përkujtohet pianistja Lola Gjoka/ Koncert nga diplomantët e kantos dhe sopranot e njohura

shkollën e mesme Tefta Tashko Koço ka organizuar një koncert të përbashkët me diplomantët e kantos të kësaj shkolle si dhe me pjesëmarrjen e sopranos me famë ndërkombëtare, soliste e Operas Mbrererore te Danimarkes Gitta-Maria Sjöberg dhe sopranos nga Kosova Feride Istogu Gillesberg. Koncerti është organizuar në mjediset e galerisë së arteve Guri Madhi në përkujtim të pianistes korçare Lola Aleksi Gjoka:

Ndërkohë është organizuar edhe një masterclass për nxënësit e kantos në shkollën Tefta Tashko Koço, ku sopranoja e njohur ka dhënë eksperiencën e saj mjaft të vlefshme.

“Ndjehem shumë e nderuar të jem këtu në qytetin tuaj të bukur dhe të punoj me këta nxënës të talentuar, jam vërtet e mahnitur është një privilegj i madh që kam mundësi të jap mësim dhe mbase tu jap diçka më shumë, këtyre nxënësve që janë shumë, shumë të talentuar”.

Pjesë e masterclassit është bërë edhe sopranoja kosovare Feride Istogu Gillesberg.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *