• Lajme nga bota

Pentagoni: Dyshojmë se Rusia po furnizon Kinën me uranium të pasuruar!

Kompania shtetërore ruse bërthamore Rosatom thuhet se po furnizon Kinën me uranium shumë të pasuruar për përdorim në reaktorët e prodhimit të shpejtë, deklaroi Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së, citon ATSH.

Pasi u informua për këtë çështje nga një zyrtar amerikan gjatë një seance dëgjimore në Nënkomitetin e Shërbimeve të Armatosura të Dhomës për Forcat Strategjike, Ndihmëssekretari i Mbrojtjes i SHBA për Politikat Hapësinore John Plumb tha se ishte “shumë shqetësuese të shohësh Rusinë dhe Kinën të bashkëpunojnë për këtë”.

“Ata mund të kenë pika për të folur në lidhje me të, por nuk mund të shmanget fakti që reaktorët riprodhues janë plutonium dhe plutoniumi është për armë. Departamenti i Mbrojtjes i SHBA është i shqetësuar. Dhe, natyrisht, një zgjerim më i madh i tij Forcat bërthamore gjithashtu i përshtaten shqetësimeve tona për Kinën, sepse nevojitet më shumë plutonium për më shumë armë”, shtoi Plumb.

Që kur filloi pushtimi rus i Ukrainës vitin e kaluar, duke e lënë Rusinë kryesisht të izoluar nga vendet perëndimore, Moska ka ndjekur lidhje më të ngushta me Pekinin dhe po kërkon gjithashtu furnizime me armë.

Në një takim të ministrave të jashtëm të G20 në Indi javën e kaluar, diplomati i lartë rus Sergei Lavrov tha se vendi i tij ”synon të zgjerojë tërësisht bashkëpunimin e tij me Kinën”.

( Sipas ATSH )

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *