• Korça

Pashkët Ortodokse në Korçë. Nisin rezervimet për fundjavën

Festa e pashkës Ortodokse kremtohet masivisht në qytetin e Korçës, duke bërë që në fundjavë, ky qytet të popullohet edhe nga vizitorë prej qyteteve të tjera të Shqipërisë e jo vetëm. Janë disa arsye që zgjedhin Korçën si destinacionin e preferuar, si mikpritja e ngrohtë, peisazhi që ofron dhe bukuritë natyrore e kulturore duke përfshirë edhe fshatrat turistikë si Dardha e Voskopoja e sigurisht pa lënë mënjanë traditën dhe kulinarinë e veçantë.

Me fillimin e kësaj jave, kanë nisur edhe prenotimet e strukturave akomoduese. Edhe pse fluksi është më i ulët se viti i kaluar, nuk kanë munguar rezervimet për festën e Pashkës. Vizitorët në këtë periudhë, sipas pronarëve të bujtinave kanë qenë kryesisht nga Tirana e Durrësi.

Burimet zyrtare bëjnë me dije se në Bashkinë e Korçës funksionojnë mbi 120 struktura akomoduese me rreth 3200 shtretër. Sipas operatorëve turistikë, pritet që në ditët në vijim, të shtohen ndjeshëm prenotimet në to.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *