• Lajme kombëtare

Partitë politike “ndezin motorët” e fushatës, nis sot beteja për bashkitë e vendit

Partitë politike ndezin këtë të premte “motorët” e fushatës elektorale. 14 prilli shënon nisjen zyrtare të fushatës elektorale, ku kandidatët për kryetar bashkie do të takohen me elektoratin e tyre dhe do të prezantojnë programin e tyre për zgjedhjet vendore të 14 Majit për të 61 bashkitë.

Por ndonëse fushata për partitë duhej të niste sot, Partia Socialiste e ka çelur atë më 11 prill, ku Kryeministri Edi Rama së bashku me deputetët socialistë dhe kandidatët për kryetarë të bashkive iu drejtua sheshit “Skënderbej” dhe një ditë më pas u shfaq në Durrës, nga ku dha premtimin se gjysma e shpenzimeve të kësaj fushate do të jepet për mbjelljen e pemëve në të 61 bashkitë e vendit.

Por Partia Demokratike, Koalicioni “Bashkë Fitojmë” dhe partitë e tjera do i ndezin këtë të premte motorët për fushatën, duke nisur kështu zyrtarisht “betejën” mes tyre.

Një ditë më parë (13 prill) Komisioni Qendror i Zgjedhjeve hodhi shortin për renditjen e kandidatëve për bashkitë e vendit, në fletën e votimit, ku beteja më e fortë pritet të jetë në 4 bashki, atë të Tiranës, Elbasanit, Fierit dhe Durrësit.

Sa i përket Bashkisë së Tiranës, fleta e votimit është publikuar ditën e djeshme (13 prill), ku renditen 6 kandidatët që do të përballen në ‘fushë’ mes njëri-tjetrit për të ‘luftuar’ për fitoren. Sipas kësaj flete votimi, i pari renditet Arlind Qorri nga “Lëvizja Bashkë, i dyti Marko Dajti nga “Fronti i Majtë”, në vendin e tretë Lajla Përnaska nga PDIU, kandidati socialist Erion Veliaj i katërti në radhë, i pesti renditeti Belind Këlliçi për koalicionin “Bashkë Fitojmë”, ndërsa në vend të gjashtë kandidati i PD-së, Roland Bejko.

Një ditë më parë (13 prill), OSBE u bëri thirrje partive politike që të zhvillojë fushatë të qetë e konstruktive, si dhe kërkoi zbatimin e rekomandimeve të ODIHR-it.

OSBE gjithashtu theksoi se prezenca e saj në Shqipëri do të japë ndihmën e nevojshme për zhvillimin e zgjedhjeve demokratike më 14 maj.

Lexo dhe: Fleta e votimit për bashkinë e Tiranës

Renditja e kandidatëve për 61 bashki:

Bashkia Tiranë 

 1. Arlind Qori – Partia “Lëvizja Bashkë”;
 2. Marko Dajti – Partia “Fronit i Majtë”;
 3. Lajla Pernaska – Partia “Drejtësi, Integrim dhe Unitet”;
 4. Erion Veliaj – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 5. Belind Këlliçi – “Bashkë Fitojmë”
 6. Roland Bejko – “Partia Demokratike” 

Bashkia Belsh 

 1. Arif Tafani – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Bedri Qypi – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”

Bashkia Berat  

 1. Zija Ismaili – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”
 2. Ervin Demo – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Bulqizë 

 1. Defrim Fiku – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”
 2. Festime Mjeshtri – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Cërrik  

 1. Servet Duzha – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”
 2. Andis Salla – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Delvinë  

 1. Ilir Mehmeti – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”
 2. Besmir Veli – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Devoll 

 1. Eduard Duro – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Elvis Hajdërlli – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”
 3. Çlirim Hoxha – kandidat I pavarur

Bashkia Dibër  

 1. Ismail Uka – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”
 2. Naim Gazidede – “Partia Demokratike”
 3. Rahim Spahiu – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Dimal  

 1. Gentian Meçi – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”
 2. Dritan Sula – “Partia Demokratike” 
 3. Juliana Memaj – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Divjakë 

 1. Josif Gorrea – Partia Socialiste e Shqipërisë”; 
 2. Aurel Malko – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Dropull 

 1. Thanas Maneka –  Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Dhimitraq Toli – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Durrës 

 1. Igli Cara – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Emiriana Sako – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Elbasan 

 1. Gledian Llatja – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Luçiano Boçi – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Fier  

 1. Evdar Kodheli – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Eriselda Çelaj – “Partia Demokratike”;
 3. Armando Subashi – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Finiq 

 1. Leonidha Papa – “Partia Demokratike”;
 2. Leonidha Hristo – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”
 3. Romeo Çakuli – Partia “Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen”;

Bashkia Fushë Arrëz 

 1. Fran Tuci – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Hil Curri – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Gjirokastër 

 1. Dorjan Lani – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”
 2. Flamur Golemi – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Gramsh  

 1. Hasim Çekrezi – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”
 2. Besion Ajazi – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Has  

 1. Miftar Dauti – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”
 2. Beqir Mulaj – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Himarë 

 1. Jorgo Goro – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Dhionisios Alfred Beleri – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Kamëz 

 1. Rakip Suli – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Bilbil Bajraktari – “Partia Demokratike”;
 3. Arjan Hoxha – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”

Bashkia Kavajë 

 1. Fisnik Qosja – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”
 2. Redjan Krali – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Këlcyrë 

 1. Klement Ndoni – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Adriatik Spahiu – “Partia Demokratike”;
 3. Arjan Kasaj – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Klos 

 1. Valbona Kola – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Bedri Hoxha – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Kolonjë 

 1. Erion Isai – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Et’hem Lumani – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Konispol  

 1. Ergest Dule – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Fatmir Shero – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Korçë 

 1. Ledina Alolli – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”
 2. Sotiraq Filo – “Partia Socialiste e Shqipërisë”

Bashkia Krujë 

 1. Agron Loka – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”
 2. Artur Bushi – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Kuçovë 

 1. Kreshnik Hajdari – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Lefter Maliqi – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 3. Ilirjan Koxhaj – “Partia Demokratike”;

Bashkia Kukës  

 1. Abedin Oruçi – “Partia për Europianizim dhe Integrimin e Shqipërisë”;
 2. Admir Sinamati – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 3. Safet Gjici – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Kurbin 

 1. Behar Haxhiu – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Majlinda Cara – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Lezhë 

 1. Pjerin Ndreu – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Pashk Gjoni – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Libohovë 

 1. Leonard Hide – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Adil Xhelili – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Librazhd  

 1. Mariglen Disha – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Shefki Çota – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Lushnjë 

 1. Erisleda Sefa – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Eduart Sharka – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Malësi e Madhe 

 1. Isa Ramaj – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Tonin Marinaj – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Maliq 

 1. Alfred Gega  – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Gëzim Topçiu – “Partia Socialiste e Shqipërisë”; 

Bashkia Mallakastër  

 1. Agron Kapllanaj – “Partia Demokratike”;
 2. Qerim Ismailaj – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 3. Resmi Shanaj – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Partia Mat 

 1. Skënder Gjuci – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Agron Malaj –  Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Memaliaj 

 1. Gjolek Guci – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Albert Malaj – “Partia Socialiste e Shipërisë”;

Bashkia Mirditë 

 1. Ndrec Dedaj “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Albert Mëlyshi – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Patos 

 1. Fation Duro – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Pranvera Rizaj – Partia Demokratike”;
 3. Safije Alushaj – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Peqin  

 1. Mustafa Pashja – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Bukurosh Maçi – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Përmet 

 1. Edmond Komino – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Alma Hoxha – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Pogradec 

 1. Zini Tolozhina – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Ilir Xhakolli – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 3. Rezart Laraku – “Lëvizja e Re”;

Bashkia Poliçan  

 1. Florian Qama – “Partia Demokratike”;
 2. Behar Xhaferraj –  Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 3. Adriatik Zotkaj – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Prrenjas  

 1. Nuri Bleba – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Suzana Topi – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Pukë 

 1. Rrok Dodaj – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Gjon Gjonaj – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Pustec 

 1. Pandi Jani – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Pali Kolefski – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Roskovec 

 1. Erdit Hazizaj – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Majlinda Bufi – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Rrogozhinë  

 1. Edison Memolla – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Shkëlqim Hoxha – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Sarandë 

 1. Skënder Muço – “Partia Demokratike”;
 2. Ardit Çikuli – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 3. Oltion Çaçi – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 4. Gjergj Mërkuri – kandidat i pavarur

Bashkia Selenicë 

 1. Nertil Bellaj – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Leonard Rakipaj – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Shijak  

 1. Elton Arbana – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Rezeart Tusha – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Shkodër  

 1. Benet Beci – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Bardh Spahia – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Skrapar  

 1. Euglen Mustafallari – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Adriatik Mema – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Tepelenë 

 1. Sokol Guga – “Partia Demokratike”;
 2. Tërmet Peçi – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 3. Baftjar Imeri – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;

Bashkia Tropojë  

 1. Besnik Duzhaj – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Rexhe Byberi – “Partia Socialiste e Shqipërisë”; 

Bashkia Vau i Dejës 

 1. Klomentina Drini – “Partia Demokratike”;
 2. Kristjan Shkreli – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 3. Zef Hila – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”; 

Bashkia Vlorë 

 1. Hysni Sharra – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. Ermal Dredha – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;

Bashkia Vorë 

 1. Blerim Shera – “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 2. Indrit Hoxha – Koalicioni “Bashkë Fitojmë”

Renditja e subjekteve në fletën e votimit:  

 1. Koalicioni “Bashkë Fitojmë”;
 2. “Partia Socialiste e Shqipërisë”;
 3. “Partia Agrare Ambjentaliste e Shqipërisë”;
 4. “Partia Republikane Shqiptare”;
 5. “Partia Levizja e Legalitetit”;  
 6. “Partia Demokracia Sociale”;  
 7. Koalicioni “Aleanca Liberale e Djathtë“;
 8. “Partia Socialdemokrate”;  
 9. “Partia Demokratike”;
 10. Partia “Aleanca Progresiste L.ZH.K”;  
 11. Partia “Fryma e Re Demokratike”;  
 12. Partia “Drejtësi, Integrim dhe Unitet”;  
 13. “Partia për Europianizim dhe Integrimin e Shqipërisë”;
 14. “Partia Aleanca Demokratike e Shqipërisë”;  
 15. Partia “Bindja Demokratike”;  
 16. Partia për Mbrojtjen e të Drejtave të Emigrantëve  
 17. Partia “Aleanca Arbnore Kombëtare”;  
 18. “Partia Balli Kombëtar”;  
 19. Partia”Aleanca për Demokraci dhe Solidaritet”;  
 20. Partia “Lëvizja Punëtore Shqiptare”;  
 21. Partia “Fronti i Majtë”  
 22. “Partia Unitetit Kombetar”;  
 23. “Partia e Gjelbër”;  
 24. “Partia Konservatore”;  
 25. Partia “Lëvizja e RE”;  
 26. Partia “Aleanca për Barazi dhe Drejtësi Europiane”;  
 27. “Partia Kombëtare Konservatore Albania”;  
 28. “Partia Mbrojtjen e të Drejtave të Puntorve të Shqipërisë”;  
 29. Partia “Aleanca Maqedonasve për Integrimin Europian”;  
 30. “Partia Emigracionit Shqiptar”;  
 31. “Partia e Reformave Demokratike Shqiptare”;  
 32. “Partia Komuniste e Shqipërisë”  
 33. “Partia Ora e Shqipërisë”  
 34. “Partia Kristian Demokrate e Shqipërisë”;  
 35. Partia “Nisma Thurje”;
 36. Partia “Lëvizja Bashkë”;
 37. Partia “Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen”;  
 38. “Partia Aleanca Demokristiane e Shqipërisë”;  
 39. Partia “Lidhja Demokristiane Shqiptare”;  
 40. Partia “Ardhmërija Shqiptare”

/korca.rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *