• Lajme nga bota

Parisi voton për të ndaluar përdorimin e skuterëve elektrik

Parisienët kanë votuar për të ndaluar përdorimin e skuterëve elektrikë në qytet. Pothuajse 90% e votave favorizuan ndalimin e këtyre pajisjeve me bateri. 

Referendumi u thirr si përgjigje ndaj një numri në rritje të njerëzve të plagosur dhe vrarë nga e-skuter në kryeqytetin francez.

Nga 1.38 milionë njerëz në regjistrin zgjedhor të qytetit, pak më shumë se 103,000 morën pjesë, sipas shifrave zyrtare. Nga këta, mbi 91,300 votuan kundër skuterëve.

Parisi ishte një nga qytetet e para që miratoi mjetet elektrike por kritikët argumentojnë se ato po shkaktonin më shumë dëm sesa ishte një zgjedhje e mirë.

Kishte një shqetësim në rritje me mënyrën se si disa njerëz po drejtonin skuterët elektrik duke lëvizur nëpër trafik apo duke shmangur këmbësorët në trotuare dhe duke arritur shpejtësinë me 27 km/h.

Drejtuesit shpesh nuk mbanin helmeta mbrojtëse dhe fëmijët deri në 12 vjeç mund të mbanin ligjërisht një e-skuterët duke u parë si rrezik.

Gjithashtu shume kritika erdhën për shkak se përdoruesit e e-skuterëve të parkuar krijonin rrëmujë në trotuaret.

Por operatorët e e-skuterëve argumentuan se automjetet përbënin një pjesë të vogël të aksidenteve të përgjithshme të trafikut në qytet.

Kryebashkiaku i Parisit Anne Hidalgo thirri referendumin, ku votuesit mund të thoshin nëse ishin pro ose kundër e-skuterëve citon BBC.

/rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *