• Lajme nga bota

Një tjetër objekt i paidentifikuar rrëzohet në hapësirën ajrore kanadeze

Një tjetër objekt i paidentifikuar është rrëzuar mbi hapësirën ajrore të Amerikës së Veriut. Lajmin e konfirmon kryeministri kanadez Justin Trudeau. Ai tha se objekti i fundit “shkeli hapësirën ajrore kanadeze” dhe u rrëzua mbi Yukon në veri-perëndim të Kanadasë. Të dy avionët kanadezë dhe amerikanë u përpoqën për të gjurmuar objektin për të cilin Trudeau thotë se ishte nxjerrë nga një avion luftarak amerikan F-22.

Trudeau konfirmoi të shtunën se ai dha urdhrin dhe kishte folur me presidentin amerikan Joe Biden ku i heksuar se do ta rrëzojnë atë.  “Forcat kanadeze tani do të rimarrin dhe analizojnë rrënojat e objektit”, tha ai.

Ajo e përshkroi atë si “të vogël” dhe “cilindrike”, por se përpjekjet për rikuperim janë ende duke u kryer për të zbuluar më shumë detaje.

Shtëpia e Bardhë tha se objekti ishte gjurmuar dhe monitoruar gjatë 24 orëve të fundit. “Nga një bollëk kujdesi dhe me rekomandimin e ushtarakëve të tyre, Presidenti Biden dhe Kryeministri Trudeau autorizuan që ajo të hiqej”, thuhet në deklaratë.

Udhëheqësit diskutuan rëndësinë e rikuperimit të objektit në mënyrë që të përcaktojnë më shumë detaje mbi qëllimin ose origjinën e tij.

Është objekti i tretë që rrëzohet mbi Amerikën e Veriut në javën e fundit. Ushtria amerikane shkatërroi një tullumbace kineze fundjavën e kaluar dhe të premten një objekt i paspecifikuar në madhësinë e një makine të vogël u rrëzua në Alaskë.

/rtsh.al/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *