• Korça

Nis vjelja e rushit në Korçë, fermerët nisin të mbledhin prodhimin e tyre

Ka nisur në fushën e Korçës dhe të Maliqit vjelja e rrushit për këtë sezon. Një prodhim jo fort i mbarë aq sa pritej, kjo edhe për shkak të kushteve klimatike ne qarkun e Korçës. Pranvera e zgjatur dhe breshëri i rënë në fund të shtatorit kanë demtuar jo pak rrushin. Gjithsesi, ky frut duket se ka arritur pjekjen e duhur dhe tashmë ka nisur vjelja e tij.

Fermerët i kanë bërë të gjitha shërbimet dhe kanë treguar kujdesin e nevojshëm në vreshtat e tyre, por ndikimi i kushteve atmosferike nuk i favorizoi të mërrnin prodhimin e kërkuar.

Në qarkun e Korçës ka më shumë se 1100 hektarë të mbjellë vreshtari, ku sipërfaqet më të mëdha janë në Korçë, Leskovik dhe Pogradec.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *