• Korça

Nis vjelja e qershive/ Fermerët vjelin kultivarin burlat, prodhimi shkon për tregun vendas

Kultivari burlat është i pari që ka arritur pjekjen ndërsa prodhimi këtë vit është cilësor. Kjo për faktin se pemtoret nuk janë prekur nga sëmundjet dhe dëmtuesit.

Prodhimi i fermerëve shitet në tregun vendas. Ndërkohë problem për fermerët ngelet mungea e fuqisë puntore pasi prodhimi është i bollshëm.

Sipas të dhënave nga Agjencia Rajonale e Ekstensionit Bujqësor bëhet me dije se në Qarkun Korçë mbillen mbi 500 HA me qershi dhe gjithsej në prodhim janë 441 HA.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *