• Korça

“Netët Korçare të Poezisë”/ Festivali bën bashkë këtë fundjavë në Korçë, 33 autorë nga vende të ndryshme

Festivali ndërkombëtar “Netët korçare të poezisë” do të çelë siparin e këtë fundjavë në Korçë.  I themeluar që prej vitit 1996, ky Festival i konsoliduar tashmë, do të sjellë 33 autorë nga vende të ndryshme të botës të cilët do të prezantojnë krijimtarinë e tyre në këtë qytet

Risi e këtij edicioni do të jetë pjesëmarrja e autorëve nga Irlanda, Sllovenia dhe Rumania. Ndërkohë Festivali do të mbahet në 2 ambjente

Juria e cila do të vlerësojë poezitë më të mira me 5 çmime do të udhëhiqet nga Entela Kasi, ndërsa anëtarë do të jenë poeti e studiuesi Zvicerian Rafael Newman si dhe studiuesja, poete dhe pedagoge Erenestina Gjergji Halili.  Ky festival është themeluar nga një prej emrave të njohur të poezisë shqiptare, liriku korçar Skënder Rusi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *