• Korça

Ndryshime në IEVP Drenovë. Largohet drejtori Altin Gusho, në vendin e tij Durim Toska

Largohet drejtori i burgut të sigurisë së lartë të Drenovës. Burime të siguruara bëjnë me dije se Altin Gusho, pas dy vitesh në këtë detyrë ka lënë pozicionin e titullarit të këtij institucioni. Të njëjtat burime thanë se Gusho nga Burgu i Drenovës pritet që të kalojë në krye të burgut të Pojskës, burg i cili pritet të hapet së shpejti.

Institucion i cili do të shërbejë për vuajtjen e dënimeve të personave të moshës së tretë që kanë kryer vepra të ndryshme penale, një pjesë e të cilëve vuajnë dënimin e dhënë në burgje të tjera të vendit, me kushte jo të përshtatshme për moshën e tyre.

Një nga emrat më të lakuar që pritet të jetë në krye të burgut të Drenovës është ai i Durim Toskës. Toska më herët ka qënë në detyrën e kryeinspektorit të Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit në bashkinë e Pogradecit. Toska ka kryer edhe detyra të ndryshme në drejtorinë e policisë së qarkut Korçë. Deri tani zyrtarisht as Altin Gusho nuk ka filluar punë në burgun e Pojskës dhe nga ana tjetër as Durim Toska nuk ka marrë zyrtarisht drejtimin e burgut të Drenovës.

Në burgun e drenovës vuajnë dënimin për vepra të ndryshme penale më shumë se 470 persona, ndërkohë që në të njëjtin burg ka edhe një sektor të sigurisë së lartë, një pjesë e të burgosurve të këtij sektori janë të dënuar me burgim të përjetshëm. Në të njëjtin burg ndodhen më shumë se 200 të paraburgosur në pritje të vendimeve të formës së prerë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *