• Korça

Ndikimi i reshjeve në pemtore/ Frenohet faza e zhvillimit mbas lidhjes së frutave

Reshjet e ditëve të fundit të shoqëruara me një ulje të ndjeshme të temperaturave, kanë frenuar fazën e zhvillimit mbas lidhjes së frutit ne pemtore por nuk janë shënuar dëmtime të dukshme në frut. Bëhet fjalë për drufrutorët me mollë e qershi.

Ndërkohë specialisti këshillon fermerët që të marrin masa për luftimin e kromës.

Burime pranë Agjencisë Rajonale të Ekstensionit Bujqësor në Korçë bëjnë me dije se në Qarkun Korçë prodhohet rreth 5460 ton qershi dhe rreth 80 mijë ton mollë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *