• Pogradec

Mozaiku “Iliria” në Pogradec/ Përfaqëson historinë 2500 vjeçare ilire në Selcën e Poshtme

Piktori i njohur pogradecar Anastas Kostandini ka realizuar në fasadën qendrore të bashkisë së Pogradecit një mozaik të cilin e ka titulluar “Iliria”. Ky mozaik përfaqëson historinë 2500 vjeçare ilire në Selcën e Poshtme, aty ku janë të vendosur varret e mbretërve ilirë dhe ku është gjetur edhe pafta e krijuar tashmë në mozaik.

Për kryetarin e bashkisë Ilir Xhakolli realizimi i një mozaiku të tillë është një nga veprat që i mungonte qytetit duke i bërë jehonë një prej periudhave më të hershme.

Anastas Kostandini bashkë autorë të tjerë ka qenë pjesë e realizimit të mozaikut në Muzeun Kombëtar në kryeqytet, ndërsa ky është mozaiku i parë që ai realizon për qytetin e Pogradecit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *