• Sport

Milan-Napoli, në RTSH

Pyetja e madhe, në rrugën drejt një mbrëmjeje tërësisht italiane të Ligës së Kampionëve, është se çfarë do të shpikin ata të dy: Pioli dhe Spalletti. Po, sepse Milan-Napoli, e cila do të vijë për shikuesit në ekranin e RTSH, është dhe mbetet sfida mes trajnerëve që kanë shënuar dy kampionatet e fundit dhe kanë imagjinuar një ëndërr të madhe të realizuar nga njëra anë dhe të premtuar nga ana tjetër.

Pioli kundër Spallettit është një ndeshje brenda ndeshjes, më magjepsja për ata që ushqehen me futboll të pastër, ku atletika i lë hapësirë ​​dinamikës, garave në hapësirë, mbulimit të fushës. Në Napoli, rreth dhjetë ditë më parë, trajneri i Milanit ngriti perden e një gjysmë kryevepre të përfunduar në triumf.

Në Milano, në një datë tashmë të humbur në kohë, ajo e Napolit nisi një kampionat që më pas u bë triumfal. Emëruesi më i ulët i përbashkët? Ata që kanë luajtur në shtëpi për tri vitet e fundit, më mirë të kërkojnë magji, sepse deri më tani nuk kemi folur për pikë.

Sigurisht, Liga e Kampionëve është një muzikë krejtësisht tjetër sepse, para së gjithash, fusha zgjatet të paktën nëntëdhjetë minuta dhe pastaj duhet të mendojmë për një distancë më të gjerë që lejon disa llogaritje nëse nuk përfundon si Benfica kundër Interit, i verbuar brenda Da Luz-it të tij nga drita e të tjerëve.

Pioli dhe Spalletti, një përshëndetje para fillimit dhe më pas as një shikim, sepse kështu bëhet. Distanca, të paktën në Europë, është e gjitha në ato pesë metra që ndajnë stolat. Nuk është një mënyrë për të nënvlerësuar humnerën që Napoli ka krijuar pas tyre në kampionat. Përkundrazi, një analizë më e kujdesshme e asaj që ndodhi në të kaluarën ballë për ballë: ekuilibër i shkëlqyer, gjithmonë.

Për momentin ka vetëm dy siguri. E para: nuk ka asnjë të preferuar të vërtetë. E dyta: kushdo që del fitues nga sfida e dyfishtë do të takojë Interin në gjysmëfinale (duke përjashtuar fatkeqësitë e paparashikueshme të zikaltërve në ndeshjen e dytë kundër Benfica-s). Kjo nuk mjafton për ta konsideruar Stambollin më afër, por po për ta ngjyrosur atë me një nga ngjyrat e skuadrave italiane.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *